Τετάρτη 22 Οκτωβρίου 2014

ΑΠΟΕΛ0-1Paris Saint-Germain

Cavani (87')

Ανάλυση Αγώνα

Άδικη ήττα με 0-1 στα τελευταία λεπτά δέχθηκε η ομάδα μας για την τρίτη αγωνιστική του UEFA Champions League. Σε ένα παιχνίδι όπου δημιούργησε και έχασε κλασσικές ευκαιρίες, τελικά αποχώρησε από το γήπεδο με άδεια χέρια.
-η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 2´ με τον Εφραίμ να βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Sheridan.Το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας
Το επόμενο διάστημα αναλώθηκε σε κατοχή μπάλας απο την PSG, χωρίς όμως να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Pardo. Μέχρι το 20' όταν ένα μακρινό σουτ του Μότα απέκρουσε ο Pardo.
-Στο 25' η PSG πλαγιοκόπησε με τον Καβάνι να μην βρίσκει την μπάλα η οποία έφυγε έξω.
-Στο 42 ο Μαντουκα πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε και κΤέληξε σε κόρνερ.
-Αναγκαστική αλλαγή στο 43 με τον Ρίισε να παίρνει την θέση του Αντωνιάδη.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κεφαλιά του Καβάνι έδιωξε εντυπωσιακά ο Pardo.
-Στο 56' τεράστια ευκαιρία χάθηκε για τον ΑΠΟΕΛ με τον Μαντούκα να βγάζει σέντρα και την κεφαλιά του Γκόμες έδιωξε στη γραμμή ο Νταβίτ Λουίζ.
-Νέα μεγάλη ευκαιρία είχαμε στο 65 με ωραία εναλλαγή μπάλας και τον Σιέρινταν να μην προλαμβαίνει την μπαλα απέναντι από τον τερματοφύλακα.
-Στο 67' νέα ευκαιρία με τον Μοράις να πιάνει δυνατό μέσα από την περιοχή που έφυγε όμως έξω.
-Στο 69' ο Djebbour μπήκε στην θέση του Sheridan.
- Σε μακρινά σουτ αναλώθηκε η PSG στα επόμενα λεπτά με τον Pardo να αποκρούει σταθερά.
-Στο 78´ ο De Vincenti πέρασε στη θέση του Morais.
-Κοντά στο γκολ έφθασε ηβομάδα μας και στο 82' όμως ο συνδυασμός Djebbour και Manduca δεν κατέληξε στα δίχτυα.
-Στο 87' ο Καβάνι μετά απο κόντρα στη περιοχή πέτυχε το 0-1.
ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Αμορίν, Καρλάο, Αντωνιάδης (41' Ρίσε), Βινίσιους, Μοράις (80' Ντε Βινσέντι), Γκόμες, Εφραίμ, Μαντούκα, Σέρινταν (67' Τζιμπούρ)
PSG FC: Σιρίγου, Φαν Ντερ Βιλ, Λουίζ, Σίλβα, Μάξουελ, Μότα, Ματουϊντί, Βεράτι (70' Μπαεμπέκ), Λούκας (89' Σαντόμ), Παστόρε (70' Καμπάιγ), Καβάνι
Κίτρινες Κάρτες: - / -
Κόκκινες Κάρτες: - / -